Tıraş Fırçası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tıraş fırçası ve buna göre belirlenecek tıraş seti seçimi tamamen kişiye özel olmalıdır. Kişi, hangisinden hoşlanacağına, cildinin hassasiyetine göre ya da cildine temas ettiğinde mutlu olduğunu hissettiği tıraş fırçası yardımıyla karar vermelidir. Fırçaların düğüm çapları fırça seçiminde göz önünde bulundurulan bir kriterdir. Yumuşaklık-sertliği, kalite ve fiyat unsurları da diğer kriterlerdir.
Kullanıcıların cilt tiplerine göre tıraş fırçası seçilmelidir. Ortalama 21 mm düğüm çapı, en yaygın kullanılanlardandır ve kişinin bu konuda çok özel tercihleri yoksa, istediği sonucu alacaktır.
Hassas ve tahrişe eğilimli cilde sahip olanlar yumuşak kılları tercih etmekte, bazı erkekler ise sert bir masaj efekti arayışında olduklarından daha sert kılları tercih etmektedirler.
En yaygın kullanılan tıraş fırçaları porsuk kılından ve çeşitli sentetik kıllardan üretilirler. Porsuk kılı hayvan kıllarında en iyi sonucu verirken, doğal kılları tercih etmeyen kullanıcılara farklı kalitelerde sentetik kıllardan tıraş fırçaları sunulmaktadır. Mühle, uzun yıllar süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda Silvertip Fibre® adını verdiği sentetik bir kıl çeşidi üreterek, bu alanda dünyada ilk sıraya oturmuş ve bir çığır açmıştır. En az porsuk kılı kadar iyi sonuç veren bu kıl çeşidi, her sene dinamik bir artışla kullanıcılarıyla buluşur. Ayrıca doğal kıl kullanmak istemeyen fakat aynı performansta kıl arayışı içinde olan kullanıcılar, Mühle’nin Silvertip Fibre® kılından üretilmiş tıraş fırçalarını özellikle tercih etmektedirler.

Tıraş Fırçası Çeşitleri Nelerdir?

Tıraş fırçası kullanıcıların ihtiyaçlarına, tıraş eylemine sağlayacağı katkıya göre çeşitli kıl tipi seçenekleriyle sunulmaktadır.

Bunlardan biri domuz kılı tıraş fırçasıdır. Dünyada en çok kullanılan tıraş fırçalarından biridir. Diğer fırçalara göre daha uygun fiyatlıdırlar. Üretimine bağlı olarak kullanım konusunda daha performanslıdırlar. Oldukça zengin bir köpük oluşturabilirler. Bu kıldan yapılan tıraş fırçası sanıldığı kadar kısa ömürlü değildir, uzun yıllar boyunca kullanıma uygundur çünkü uçları açılarak yumuşaklık sağlar. Çoğu berber fiyatlarının da uygun olmasından dolayı genellikle domuz kılından üretilmiş tıraş fırçası kullanır.

Sentetik tıraş fırçası ise naylondan yapılan fırçalardır. Diğer fırçalara göre çok daha ucuzdurlar. Fırça üzerindeki kıllar oldukça gergindir. Sentetik denince akla genelde pek kalite kelimesi gelmez, daha çok fiyatının ucuzluğuyla anılır bu tür tıraş fırçaları. Fakat Mühle’nin geliştirdiği patentli Silvertip Fibre® kılından yapılmış tıraş fırçalarının sadece adı sentetik olup, performansları şaşırtıcı şekilde porsuk kılından az değildir. Hatta kullanım kolaylığı açısından da dünyada kullanımı önemli şekilde artmaktadır. Oldukça yumuşak ve kullanışlı ve doğal kıl kullanmak istemeyen kullanıcıların ilk tercihidir.

Porsuk kılı ise kılın yumuşak ve kendine özel renkli dokusu sayesinde tıraş fırçası denince akla ilk gelendir. Elde edildiği bölgelere göre renginde ve kalitesinde farklılık gösterir. Uzun ömürlü ve kalitelidir. Performanslı bir tıraşa giden yolun sadık bir arkadaşıdır.

Porsuk Kılı Fırçasının Çeşitleri Nelerdir?

Porsuk kılı tıraş fırçası elde edilen kılların bölge ve fiziksel özelliklerine göre değişmektedir.

Saf porsuk kılı adıyla sunulan tıraş fırçası, doğal kıl türleri arasında, daha koyu renklere sahiptir. Son derece sağlamdır ve biraz daha güçlü bir masaj etkisi garanti eder. Oldukça yumuşak olan bu kıl tipi, boz porsuk ve ince porsuktan daha dayanıklıdır.
İnce porsuk kılı adıyla bulunan fırçalar kalite olarak boz porsuğa yakındır. Kıllar birbirine biraz daha sıkı, açık gri renkte, tipik koyu çizgilidir. Porsuk kıllarının yumuşaklığına ve somut bir masaj efektine değer veren ıslak tıraşçılar için son derece uygundur. Kılların fırçaya oturtulması işlemi en yüksek standartlara uygun şekilde mekanik olarak yapılır.
Boz porsuk adı verilen kıl çeşidi, el yapımı tıraş fırçaları için bulunan en doğal ve en güzel kıl tipidir. Kendine has parlak gümüş rengi ve kılların üzerinde adeta dans eden doğal koyu bir şeride sahiptir. Dayanıklı, yüksek kaliteli, benzersiz parçalar elde etmek için ve ıslak tıraşı hayal edilebilir en keyifli molaya dönüştürecek ürünler üretmek için kullanılır.